Genel

İster bankanızdan talimatla isterseniz kredi kartı ile İLKYAR bağış hesaplarına İLKYAR’ın bütün projelerinde kullanılmak üzere bağış yapabilirsiniz.

Yaptığınız bağışın tümü çocuklar için yaptığımız etkinlikler için kullanılacaktır.

Anı Kitaplığı

Sevdiğiniz Kitaplarda Yaşasın

İLKYAR’ın gittiği bir yatılı okula ya da köy okuluna sizin ya da sevdiğinizin adına bir anı kitaplığı bağışlayabilirsiniz.

Bir anı kitaplığı bağış kapsamında 

  • Okula – yaklaşık 300-400 adet kitaptan oluşan kitaplık kurulur,
  • Her bir kitaba kişinin  adı  basılır,
  • Kişi adını içeren bir çerçeve hazırlanır,
  • İLKYAR’ı tanıtan Niçin? adlı kitaba istenirse kişinin yaşam öyküsü ve çocuklara hitap konur,
  • Her bir çocuğa TÜBİTAK popüler dizi kitabı hediye edilir.

Hem anı kitaplığındaki kitaplar seçilirken, hem de hediyeler verilirken çocukların yaşlarına, seviyelerine uygun olmasına özen gösterilir.

Satın alınan kitaplara ek olarak İLKYAR olarak imkanlarımız ölçüsünde ek kitaplar, TÜBİTAK dergileri, zeka oyunları ve dergilerle çocuklar için götürülen kitapların zenginleşmesine gayret ediyoruz

Çocukların kullanımına sunulan kitaplık kitapları değerli yayınevlerinin %50 ve çocukların yastıklarının altına koyacakları TÜBİTAK kitapları %35 indirimle alınıyor. Detaylar için lütfen ilkyar@ilkyar.org.tr adresine yazınız.

Burs

Öğrenci Destekleme Fonu

İLKYAR olarak gittiğimiz yatılı bölge ortaokullarından ve köy okullarından okullardan ihtiyacı olan başarılı sınırlı sayıda çocuğumuz için imkanlarımız dahilinde, lise ve üniversite eğitimleri boyunca mütevazi katkılar sağlanıyor. Bursiyerlerle bağışçılarımız (koruyucularımız) birebir eşleniyor ve bağışçımızın bursiyerimizin eğitim hayatının sonuna kadar ona destek olmasını bekliyoruz.

Burs bağışı vermek isterseniz lütfen bize  ilkyar@ilkyar.org.tr adresinden yazın.

İdari

Hiç bir profesyonel çalışanı bulunmayan, maaş, huzur hakkı vb gideri olmayan  İLKYAR tüm bağışlarınızın çocuklar için kullanılabilmesi için merkez binanın ve çeşitli idari giderlerini karşılayabilmek için özel bağış talep etmekteyiz.

Bu konu ile ilgilenirseniz lütfen ilkyar@ilkyar.org.tr adresine yazınız.

Bilim ve Sanat Köyü

Bir köy hayal ediyoruz, “orada, uzakta ve gitmediğimiz bir köy” değil, “burada, yakında hep içinde olduğumuz ve kapısı herkese açık bir köy”

Okul Etkinlikleri

İLKYAR okul ziyaretleri kiralanan otobüslerle yapılır. Okula çocuklar için çeşitli kelime oyunları, matematik oyunları, tangramlar, seviyelerine uygun yapbozlar, denge oyunları, strateji oyunları, satranç takımları götürülür.

Okulda yapılan etkinlikler sonrası sınıf birincilerine, ikincilerine, ve üçüncülerine, okul erkek ve kız birincilerine ve ayrıca etkinliğe misafir olarak katılan okulların erkek ve kız birincilerine, ortalama 20 çocuğa kırtasiye malzemeleri, kitaplardan oluşan ödüller dağıtılır. 

Herhangi bir okula ya da memleketinizdeki bir okula yapılan ziyaret masraflarını bağışınızla karşılayabilirsiniz.  

Detaylar için lütfen ilkyar@ilkyar.org.tr adresine yazınız.

Tatil Kitapları

Kitaplara erişimleri kısıtlı olan çocukların yaz tatiline ellerinde kendilerine hediye edilmiş kitapla gitmeleri bağışlarla sağlanır.  Değişerek okumaları için sınıftaki tüm öğrencilere farklı kitaplar hediye edilir.

Onlar da güz döneminde kitaplarını okula  hediye ederek sınıf kitaplıklarını zenginleştirirler.

Her yaz yurdun dört bir yanında 5 bin öğrencinin,  ilk yar’ımızın eline birer kitap verebilmeyi planlıyoruz.

Bir okula ya da bir sınıfa alınan tatil kitaplarına destek olabilirsiniz.

Detaylar için lütfen ilkyar@ilkyar.org.tr adresine yazınız.

Minik Öğretmenler

Gönüllü öğrencilerin yaz tatillerinde köylerindeki minik kardeşlerine (5-8 yaş grubundaki) yaz boyunca çeşitli etkinlikler yapmaları amacıyla eğitim ve oyun malzemeleri gönderilir.

Bir şehir ya da bir köydeki minik öğretmenimizin masraflarını karşılamak için destek olabilirsiniz.

Detaylar için lütfen ilkyar@ilkyar.org.tr adresine yazınız.