Minik Öğretmenler

Köy çocuklarının gelişimini ve eğitimini destekleme amacıyla, okulöncesi veya ilkokul 1. 2. ve 3. sınıf öğrencilerine yaz aylarında ortaokulda okuyan bir öğrenci  tarafından ders ve etkinlikler yapılması sağlanır. Bu amaçla öğretmen olarak seçilen öğrenciye çeşitli kırtasiye ve oyun malzemeleri ile  yönergeler  gönderilerek destek olunur.  Minik öğretmenin de küçük çocukların da gelişimlerine çok katkısı olan, geri dönüşlerin etkileyici olduğu önemli bir etkinliktir.

Tatil Kitapları

İLKYAR tarafından seçilen okullardaki bütün öğrencilere yaz tatiline çıkmadan önce yaşlarına uygun birer adet okuma kitabı ile tatile çıkmaları sağlanır. Aynı sınıftaki öğrencilere farklı kitaplar seçilir ki okuduktan sonra arkadaşları ile değiştirip başka kitaplar da okuyabilsinler. Yaz tatili bitip okula tekrar başlarken kitaplar çocuklar tarafından sınıf kitaplığına getirilir.


Özel Günler

Dinî Bayramlarda, yılbaşında veya afetlerde öğrencilere ayakkabı, bot, çorap, giyecek, kitap, kırtasiye ve şekerleme gönderilir.

İLKYAR’a her sene hala ayaklarında kara lastik olan çocukların olduğu okullardan bot ve mont istekleri gelmektedir. Bu istekleri karşılamak amacıyla belirli dönemlerde bot, mont ve çeşitli küçük hediyeler içeren paketler gönderilir.

Deprem, salgın gibi olağanüstü dönemlerde de çocuklara yönelik destekler gönderilmekte. Bu amaçla özel çağrılar ilan edilmektedir.

Öğrenci Destekleme Fonu

Eğitimine devam etmek için desteğe ihtiyacı olan YBO veya köy okullarından mezun olmuş bilhassa kız öğrencileri okumaya teşvik etme amacıyla koruyucu bağış severlerin nakdî yardımıyla ve yönderlerinin manevi desteği ile İLKYAR tarafından seçilmiş öğrencilere her ay nakdi destek sağlanır.

Kız öğrencilere 2004’ten  ve erkek öğrencilere ise 2010’dan bu yana burs programımız da düzenli olarak devam etmektedir.