Neler Yapıyoruz

İLKYAR’ın projeleri sadece ve sadece sizlerin destekleriyle gerçekleştiriliyor. İLKYAR olarak özellikle köy kökenli çocuklarımızın gelişimine destek olmaya çalışıyoruz. Bunun başlıca iki nedeni var. Birincisi bu çocuklar teknolojinin henüz erozyona uğratmadığı insani değerlere sahipler. Onların sevgisi, saygısı, dürüstlüğü, gülümsemesi eşsiz; bu güzellikleri korurken onları eğitimle taçlandırırsak çevrelerine, ülkemize, insanlığa daha güzel katkıları olabilecektir. İkincisi de şanslı bireyler olarak bir yerler ulaştık, ama imkanları olmayanlara karşı borcumuz var diye düşünüyoruz. Eşitsizliğin her türlüsünde sıkıntılar başgösterir, ama en yürek yakıcı olan çocuklar arasındaki eşitsizlik değil mi? Elimizden geldiğince çocuklar için eşitsizliği azaltabilme doğrultusunda çaba göstermek İLKYAR’ın çalışma alan.

Bütün bunları yaparken ilkemiz; kendi beynimizde oluşan fikir kümelerini veya kuşatılmışlıklarımızı evrensel sayarak; yaşam tarzımızın, algılarımızın, görüşlerimizin propogandasını yapmamak; sadece ve sadece güzel çocuklarımıza borçlu olduğumuz noktasından hareketle onların içlerindeki kapasiteyi keşfetmelerine yardımcı olmak diyebiliriz.

Yardımlarınızın miktarından çok daha önemli olanı bu güzel çabanın arkasında olduğunuzu hissettiren sürekli bağışlarınızdır. İLKYAR’ın akar gelirlerinin olmaması ve büyük desteklere sahip olmaması sizlerin katkıllarınızı daha da önemli kılmaktadır.

İLKYAR’ın yaptıkları ve destekleriniz için bağış miktarlarını aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz. Şimdiden destekleriniz için TEŞEKKÜR EDERİZ.

A. OKULLARA GİDİLEREK YAPILAN ETKİNLİKLER

Anı Kütüphanesi ve Her Çocuğa Bir Kitap

Düzenlenen projelerde gidilen her yatılı bölge okulunun kütüphanesine yaklasık 300-400 civarında kitap hediye ediliyor ve bir anı kütüphanesi kuruluyor. Kütüphanede bulunan her kitabın ön sayfasına kütüphane kimin anısına kurulmuşsa o kişinin isminin yazılı olduğu mühür basılıyor. Kütüphaneye bir de o kişinin adına hazırlanmış çerçeve asılıyor. İLKYAR’ı tanıtan, etkinlikleri anlatan bir kitabın içinde bağış yapanın hitabı ve anısı hazırlanan kişinin özgeçmisi de yer alıyor. Ayrıca gidilen her okulda her çocuğa bir Tübitak popüler bilim kitabı hediye ediliyor. Hediyeler verilirken çocukların yaşlarına, seviyelerine uygun olmasına özen gösteriliyor. Bu kitaplarda anı kütüphanesindeki kitaplar gibi adınıza mühürleniyor.

Günün 24 saatini ve hafta sonlarını yatılı okulda geçiren çocuklara okuma alıskanlığı kazandırma, okumayı sevdirme amaç ediniliyor. Kütüphanede ders kitapları bulundurulmuyor. Hikaye, siir kitaplarının yanısıra bilim ve teknik içerikli kitaplar da kütüphanede yer alıyor. Türk masallarından, Türk yazarlarından çok çesitli popüler kitaplara kadar, dünya klasikleri çocuklarımızın hayatlarına renk katıyor. Öğretmenlerimizi de unutmuyoruz. Onlar içinde 25-30 civarında çocukların eğitimiyle ilgili kitaplar raflardaki yerlerini alıyor. Kitapları seçen ekip çocuklardan, öğretmenlerden, yazarlardan ve anne-babalardan olusuyor. Kitapları seçerken içlerinde politik herhangi bir görüşün olmamasına son derece özen gösteriliyor. Bir anı kütüphanesinin kurulması yaklasık 6000 TL (2016 fiyatlarıyla) mal oluyor. 2016 Aralık itibarıyla 598 anı kütüphanesi kurduk. Bağış sahiplerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Oyuncak Odası

Oyuncak odaları genellikle oyuncakların konulabileceği ve öğrencilerin kolaylıkla oynayabileceği fiziksel bir mekan ayırabilen okullarda kuruluyor. Yatılı okullarda 6-7 yaslarında okula baslayan çocuklarımız için kurulan oyuncak odaları, yasları daha büyük ama oyun oynamamıs çocuklarımızın kullanımına da sunulabiliyor. Büyük çocuklara yönelik de stratejik oyuncaklar bu kapsamda satın alınıp, çocukların hem haftasonlarını eğlenceli geçirmeleri, hem de gelismeleri sağlanıyor. Oyuncaklar alınırken oyuncakların sağlam, kaliteli, kullanıslı, eğitici-öğretici olmasına dikkat ediliyor. Bir oyuncak odasının kurulması yaklasık ’ a mal oluyor. Bu bağışı yapanın ismine oyuncak odasında bir anı çerçevesi bırakılıyor, İLKYAR kitabında anı bilgileri ve çocuklara hitabınız yer alıyor. Oyuncak odası maliyeti 1000 TL (2016 fiyatlarıyla).

Başarılı Çocuklara Ödüller

Yine her okulda başarılı öğrencilere ödüller veriliyor. Etkinlikler sonrası sınıf birincilerine, ikincilerine, ve üçüncülerine özel hediyeler, kırtasiye malzemelerinden oluşan ödüller dağıtılıyor. Her okulda 12 çocuğa verilen hediyelerin toplam maliyeti 600 TL ‘yi (2016 fiyatlarıyla) buluyor.

Diğer Yardımlar - Okul Başına

Yatılı okullara boş zamanlarında çocukların oynaması için çeşitli strateji oyunları , satranç takımları, çeşitli toplar, dış etkinlik malzemeleri (ipler, frizbiler, uçurtmalar, hulahoplar, çekme halatı, frizbiler, topaçlar, raketler, çeşitli bahçe oyunları) götürülüyor; yaklaşık olarak 1000 TL.

Toplam Proje Gideri - Bir YİBO İçin

Bir yatılı bölge okulunun tüm proje giderini karşılamak istiyorsanız toplam maliyet 10.000 TL (2016 fiyatlarıyla). Bu fiyatın içine yukardaki detaylarını göreceğiniz bağışların yanısıra bir otobüs dolusu gönüllü ile projenin yapılacağı okula gidiş ve geliş ve çeşitli harcamalar da dahildir. Tüm proje isminize gerçekleştirilecektir. Bağışçılarımız akademisyenler, okullar, bölümler, internet grupları,şirketler, şirket çalışanları, hastane/sağlık merkezi çalışanları sanatçılar ve konferans katılımcılarından bir yakını, bir büyüğü anısına bireysel olarak destekleyenler.

B. POSTAYLA YAPILAN ETKİNLİKLER

KÖY OKULLARINA POSTAYLA KİTAP

Bu projemizde yardımlarınızla genelde Ankara'nın doğusundaki Köy İlköğretim okullarına ulaşmayı arzuluyoruz. İLKYAR’ın 1977’den beri gerçekleştirdiği çocukların seviyelerine uygun kitapların gönderildiği bu projemizde bir köy okulu için 100-130 arasında kitap gönderiliyor ve 900 TL bağışınızla (2016 yılı için) gerçekleşiyor. Eminiz çocukların duygularını, öğretmenlerin düşüncelerini okudukça daha fazla yardım edecek, bizi tanıdıkça İLKYAR’da gönüllü olmayı isteyeceksiniz. Yardımınızın her bir kuruşunun çocukların seveceği kitaplara dönüşeceğini, bağışınızdan hiç bir şekilde vakıf masraflarına aktarım yapılmayacağına postalama parası dahi ödenmeyeceğine emin olmanızı diliyoruz. Kitap alırken yayınevlerinden %40 ve üzeri indirim alınıyor.

ÖZEL GÜNLER

İLKYAR’a her sene hala ayaklarında kara lastik olan çocukların olduğu okullardan bot ve mont istekleri gelmekte. Biz de Kış Bastırmadan ve Yılbaşı döneminde 200 civarında çocuğa bot, mont, çorap ve şekerleme gönderiyoruz. Çocuk başına maliyetimiz 80 TL (2016 fiyatı).

MİNİK ÖĞRETMENLER

Köy çocuklarının gelişimini ve eğitimini destekleme amacıyla, okulöncesi veya ilkokul 1. 2. ve 3. sınıf öğrencilerine yaz aylarında ortaokulda okuyan öğrenciler tarafından ders verme ve etkinlikler yapılabilmesi için döküman ve malzeme yardımı projesi.

TATİL KİTAPLARI

İLKYAR tarafından seçilen okullardaki bütün öğrencilere yaz tatiline çıkmadan önce yaşlarına uygun birer adet okuma kitabı gönderme projesi. Aynı sınıftaki öğrencilere farklı kitaplar seçilir. Bu kitapları yaz tatilinde okuduktan sonra arkadaşları ile değiştirip başka kitapları da okumaları önerilir. Yaz tatili bitip okula tekrar başlarken kitaplar çocuklar tarafından sınıf kitaplığına getirilir.

C. ANKARA’DAKİ ETKİNLİKLERİMİZ

ANADOLU’DAN BİR DEMET ÇİÇEK PROJESİ

20-24 Nisan tarihleri arasında 1998’den beri Anadolu’dan Bir Demet Çiçek etkinliklerimizde Ankara’da çocuklarımızı öğretmenleriyle beraber ağırlıyoruz. Onların güzel bir bayram geçirmesini sağlamak amacıyla zengin bir program uygulanıyor. Misafirlerimizin sayısı 100 civarında. Çocuklar bir spor müsabakasına geliyor gibi giyinerek uçakla geliyorlar. Bir çocuk bir çiçek 1000 TL. (2016 fiyatıyla)

YAZ BİLİM OKULU ve ÖĞRETMEN YAZ KAMPI

2000 yılından beri gerçekleştirdiğimiz 8 günlük kampta öğrenciler üniversite labaratuvarlarında deneyler yapıyorlar, çok çeşitli etkinliklerle kendilerinin de bir araştırıcı buluşçu olabileceklerini keşfediyorlar. Bunun için sabırla çalışmak gerektiğini, güzel beyinlerini hergün güzel bilgilerle zenginleştirmeleri gerektiğini öğreniyorlar. Öğretmenlerimiz de eğitim fakültesi öğretim üyelerince kendileri için hazırlanmış seminerlere katılıyorlar. Bir misafirimizin gideri 2000 TL (2016 fiyatıyla)

D. ÖĞRENCİ DESTEK FONU

Gittiğimiz okullardan ihtiyacı olan başarılı sınırlı sayıda çocuğumuz için imkanlarımız dahilinde, lise ve üniversite eğitimleri boyunca liselilere ve üniversitelilere ayda 125 TL ve 200 TL gibi mütevazi katkılar sağlanıyor.