Neler Yapıyoruz

İLKYAR’ın projeleri sadece ve sadece sizlerin destekleriyle gerçekleştiriliyor. İLKYAR olarak özellikle köy kökenli çocuklarımızın gelişimine destek olmaya çalışıyoruz. Bunun başlıca iki nedeni var. Birincisi bu çocuklar teknolojinin henüz erozyona uğratmadığı insani değerlere sahipler. Onların sevgisi, saygısı, dürüstlüğü, gülümsemesi eşsiz; bu güzellikleri korurken onları eğitimle taçlandırırsak çevrelerine, ülkemize, insanlığa daha güzel katkıları olabilecektir. İkincisi de şanslı bireyler olarak bir yerler ulaştık, ama imkanları olmayanlara karşı borcumuz var diye düşünüyoruz. Eşitsizliğin her türlüsünde sıkıntılar başgösterir, ama en yürek yakıcı olan çocuklar arasındaki eşitsizlik değil mi? Elimizden geldiğince çocuklar için eşitsizliği azaltabilme doğrultusunda çaba göstermek İLKYAR’ın çalışma alanı.

Bütün bunları yaparken ilkemiz; kendi beynimizde oluşan fikir kümelerini veya kuşatılmışlıklarımızı evrensel sayarak; yaşam tarzımızın, algılarımızın, görüşlerimizin propogandasını yapmamak; sadece ve sadece güzel çocuklarımıza borçlu olduğumuz noktasından hareketle onların içlerindeki kapasiteyi keşfetmelerine yardımcı olmak diyebiliriz.

Desteklerinizin miktarından çok daha önemli olanı bu güzel çabanın arkasında olduğunuzu hissettiren sürekli bağışlarınızdır. İLKYAR’ın akar gelirlerinin olmaması ve büyük desteklere sahip olmaması sizlerin katkıllarınızı daha da önemli kılmaktadır.

İLKYAR’ın yaptıkları ile ilgili proje tanımlarını aşağıda bulabilirsiniz. Projeleri gerçekleştirilmesini sağlayan destekleriniz için TEŞEKKÜR EDERİZ. Bu projelerin güncel maliyetleri için ilkyar.yonetim@gmail.com adresine e-posta yolluyarak öğrenebilirsiniz.

A. OKULLARA GİDİLEREK YAPILAN ETKİNLİKLER

Anı Kütüphanesi ve Her Çocuğa Bir Kitap

Düzenlenen projelerde gidilen her yatılı bölge okulunun veya gündüzlü okulun kütüphanesine yaklasık 350 civarında kitap hediye ediliyor(*) ve bir anı kütüphanesi kuruluyor. Kütüphanede bulunan her kitabın ön sayfasına kütüphane kimin anısına kurulmuşsa o kişinin isminin yazılı olduğu mühür basılıyor. Kütüphaneye bir de o kişinin adına hazırlanmış çerçeve asılıyor. İLKYAR’ı tanıtan, etkinlikleri anlatan “Niçin” kitabının içinde bağış yapanın hitabı ve anısı hazırlanan kişinin özgeçmişi de yer alıyor. Ayrıca gidilen her okulda her çocuğa bir Tübitak popüler bilim kitabı hediye ediliyor. Hediyeler verilirken çocukların yaşlarına, seviyelerine uygun olmasına özen gösteriliyor. Bu kitaplarda anı kütüphanesindeki kitaplar gibi adınıza mühürleniyor.

Özellikle günün 24 saatini ve hafta sonlarını yatılı okulda geçiren çocuklara okuma alışkanlığı kazandırma, okumayı sevdirme amaç ediniliyor. Kütüphanede ders kitapları bulundurulmuyor. Hikaye, şiir kitaplarının yanısıra bilim ve teknik içerikli kitaplar da kütüphanede yer alıyor. Türk masallarından, Türk yazarlarından çok çeşitli popüler kitaplara kadar, dünya klasikleri çocuklarımızın hayatlarına renk katıyor. Öğretmenlerimizi de unutmuyoruz, onlar için de çocukların eğitimiyle ilgili kitaplar raflardaki yerlerini alıyor. Kitapları seçen ekip çocuklardan, öğretmenlerden, yazarlardan ve anne-babalardan oluşuyor. Kitapları seçerken içlerinde politik herhangi bir görüşün olmamasına son derece özen gösteriliyor. 2020 Yaz dönemi itibarıyla 685 anı kütüphanesi kurduk. Bağış sahiplerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

(*)Öğrenci sayısı az olan okullarda anı kitapllığı birden fazla okula paylaştırılabiliyor.

Oyuncak Odası

Oyuncak odaları genellikle oyuncakların konulabileceği ve öğrencilerin kolaylıkla oynayabileceği fiziksel bir mekan ayırabilen okullarda kuruluyor. Bazen Yatılı okullarda küçük çocuklar da zorunluluktan kalabiliyor. Bu çocuklarımız için kurulan oyuncak odaları, yasları daha büyük ama oyun oynamamıs çocuklarımızın kullanımına da sunulabiliyor. Büyük çocuklara yönelik de stratejik oyuncaklar bu kapsamda satın alınıp, çocukların hem haftasonlarını eğlenceli geçirmeleri, hem de gelismeleri sağlanıyor. Oyuncaklar alınırken oyuncakların sağlam, kaliteli, kullanıslı, eğitici-öğretici olmasına dikkat ediliyor.

Başarılı Çocuklara Ödüller

Yine her okulda başarılı öğrencilere ödüller veriliyor. Etkinlikler sonrası sınıf birincilerine, ikincilerine, ve üçüncülerine özel hediyeler, kırtasiye malzemelerinden oluşan ödüller dağıtılıyor.

Diğer Destekler

Çocukların oynaması için çeşitli strateji oyunları , satranç takımları, çeşitli toplar, dış etkinlik malzemeleri (ipler, frizbiler, uçurtmalar, hulahoplar, çekme halatı, frizbiler, topaçlar, raketler, çeşitli bahçe oyunları) götürülüyor.

Toplam Proje Giderindeki Ekler

Tüm proje giderini karşılamak istiyorsanız yukarıdaki etkinliklerin maliyetlerinin yanısıra bir otobüs dolusu gönüllü ile projenin yapılacağı okula gidiş ve geliş ve çeşitli harcamalar da dahildir. Tüm proje isminize gerçekleştirilecektir. Çok farklı motivasyonlarla destek olan bağışçılarımız arasında akademisyenler, okullar, bölümler, internet grupları,şirketler, şirket çalışanları, hastane/sağlık merkezi çalışanları sanatçılar ve konferans katılımcılarından bir yakını, bir büyüğü anısına bireysel olarak destekleyenler sayılabilir.

B. KARGOYLA GERÇEKLEŞTİRİLEN DESTEKLER

KÖY OKULLARINA KARGOYLA KİTAP

Bu projemizde desteklerinizle genelde Ankara'nın doğusundaki Köy İlköğretim okullarına ulaşmayı arzuluyoruz. İLKYAR’ın 1977’den beri gerçekleştirdiği çocukların seviyelerine uygun kitapların gönderildiği bu projemizde bir köy okulu için 100-130 arasında kitap gönderiliyor. Eminiz çocukların duygularını, öğretmenlerin düşüncelerini okudukça daha fazla yardım edecek, bizi tanıdıkça İLKYAR’da gönüllü olmayı isteyeceksiniz. Desteğinizin her bir kuruşunun çocukların seveceği kitaplara dönüşeceğini, bağışınızdan hiç bir şekilde vakıf masraflarına aktarım yapılmayacağına postalama parası dahi ödenmeyeceğine emin olmanızı diliyoruz. Kitap alırken TÜBİTAK kitapları için %35, diğer yayınevlerinden %50 indirim alınıyor.

ÖZEL GÜNLER

İLKYAR’a her sene hala ayaklarında kara lastik olan çocukların olduğu okullardan bot ve mont istekleri gelmekte. Biz de Kış Bastırmadan ve Yılbaşı döneminde 200 civarında çocuğa bot, mont, çorap ve şekerleme gönderiyoruz.

Deprem, salgın gibi özel günlerde çocuklara yönelik destekler gönderilmek amacıyla özel çağrılar gönderilmekte ve sitemizde ilan edilmektedir.

MİNİK ÖĞRETMENLER

Köy çocuklarının gelişimini ve eğitimini destekleme amacıyla, okulöncesi veya ilkokul 1. 2. ve 3. sınıf öğrencilerine yaz aylarında ortaokulda okuyan öğrenciler tarafından ders verme ve etkinlikler yapılabilmesi için döküman ve malzeme yardımı projesi.

TATİL KİTAPLARI

İLKYAR tarafından seçilen okullardaki bütün öğrencilere yaz tatiline çıkmadan önce yaşlarına uygun birer adet okuma kitabı gönderme projesi. Aynı sınıftaki öğrencilere farklı kitaplar seçilir. Bu kitapları yaz tatilinde okuduktan sonra arkadaşları ile değiştirip başka kitapları da okumaları önerilir. Yaz tatili bitip okula tekrar başlarken kitaplar çocuklar tarafından sınıf kitaplığına getirilir.

C. ANKARA’DAKİ ETKİNLİKLERİMİZ

ANADOLU’DAN BİR DEMET ÇİÇEK PROJESİ

20-24 Nisan tarihleri arasında 1998’den beri Anadolu’dan Bir Demet Çiçek etkinliklerimizde Ankara’da çocuklarımızı öğretmenleriyle beraber ağırlıyoruz. Onların güzel bir bayram geçirmesini sağlamak amacıyla zengin bir program uygulanıyor. Misafirlerimizin sayısı 100 civarında. Çocuklar bir spor müsabakasına geliyor gibi giyinerek uçakla geliyorlar.

YAZ BİLİM OKULU ve ÖĞRETMEN YAZ KAMPI

2000 yılından beri gerçekleştirdiğimiz 8 günlük kampta öğrenciler üniversite labaratuvarlarında deneyler yapıyorlar, çok çeşitli etkinliklerle kendilerinin de bir araştırıcı buluşçu olabileceklerini keşfediyorlar. Bunun için sabırla çalışmak gerektiğini, güzel beyinlerini hergün güzel bilgilerle zenginleştirmeleri gerektiğini öğreniyorlar. Öğretmenlerimiz de eğitim fakültesi öğretim üyelerince kendileri için hazırlanmış seminerlere katılıyorlar.

D. ÖĞRENCİ DESTEK FONU

Gittiğimiz okullardan ihtiyacı olan başarılı sınırlı sayıda çocuğumuz için imkanlarımız dahilinde, lise ve üniversite eğitimleri boyunca liselilere ve üniversitelilere mütevazi katkılar sağlanıyor.