Anasayfa
Amacımız ve Tanıtım
Gönüllü Olmak
İlkyar Gönüllü Merkezi
İzlenimler
Ulaştıklarımız
Kızlarımız
Öğretmenlerimizden
Yazarlarımız
Yardımlarınız
Dergi - Kitap
YİBO'lardan Örnekler
Anı Kütüphanesi
Vural Bey - Ata Hoca
İletişim
English
İLKYAR Bağış Hesapları

İş Bnk. ODTÜ Şb.
TR26 0006 4000 0014 2290 706968 TL
resim
resim

    Yardımlarınız İçin

Yardımlarda kesin kriter olmamakla birlikte Ankara'nın doğusundaki Köy İlköğretim okullarına ulaşmayı arzuluyoruz. 500 TL bağışınızla sizin adınıza bir okula yardım yapacağız. O okuldan gelen mektup ve fotoğrafların kopyasını size iletiyoruz, eğer dilerseniz, o okuldaki çocuk ve öğretmenlerle siz iletişimi sürdürüyorsunuz. Bu yazışmalarda Köydeki Çocuklar için siz Dünyaya açılan pencere olacaksınız, bu yazışmaların çocuğunuza etkisini düşünebiliyor musunuz? Eminiz çocukların duygularını, öğretmenlerin düşüncelerini okudukça daha fazla yardım edecek, bizi tanıdıkça İLKYAR’da görev almayı isteyeceksiniz. Yardımınızın her bir kuruşunun çocukların seveceği kitaplara dönüşeceğini, bağışınızdan hiç bir şekilde vakıf masraflarına aktarım yapılmayacağına postalama parası dahi ödenmeyeceğine emin olmanızı diliyoruz.

Ayda 20 dolar eşdeğer yardımla her yıl bir köye sizin adınıza yardım edilmiş oluyor, 500 TL yardımın tamamı kitap olarak yollanıyor. Yayınevlerinden %40 ve üzeri indirim ve çeşitli destekler alınıyor.

ÖZEL GÜNLERİNİZE GÜZEL BİR HATIRA EKLEMEK İSTER MİSİNİZ?

En güzel günlerinizde hem misafirlerinize sizden bir hatıra bırakmak hem de İLKYAR'a destek olarak köy çocuklarına bir kitap armağan etmek ister misiniz?

Eğer cevabınız evetse düğünleriniz ve diğer özel günleriniz için İLKYAR magnetlerinden (buzdolabı süslerinden) sipariş verebilirsiniz.

Sipariş için ilkyar.yonetim at gmail.com adresine e-posta yolluyabilirsiniz.

Lütfen e-postanızda size ulaşabileceğimiz telefon numarasını ve adresinizi bildirmeyi unutmayın...

Ürün boyutları 5x7 cm.dir, arkasına istediğiniz mesaj yazılarak etiketlenecektir. Altta örneğini gördüğünüz (kendisi İLKYAR’ın Mona lisa’sı olarak tanınır) ürünümüz istendiği takdirde değişik fotoğraf ve mesajlarla da üretilmesi mümkündür.

Ürünün adedi 3 TL olup, bu miktarla İLKYAR’ın özel kitap indirimlerini kullanarak çocuklara bir kitap alabilmeyi planlıyoruz.
(Adrese gönderim için en az sipariş adedi 50, arkasının etikenlenmesi için en az sipariş adedi 100 olmalıdır.)

ilkyar


Anı Kütüphanesi

Düzenlenen projelerde gidilen her yatılı ilköğretim okuluna yaklasık 500-700 civarında kitap hediye ediliyor ve bir anı kütüphanesi kuruluyor. Kütüphanede bulunan her kitabın ön sayfasına kütüphane kimin anısına kurulmussa o kisinin isminin yazılı olduğu mühür basılıyor. Kütüphaneye bir de o kisinin adına hazırlanmıs çerçeve asılıyor. İLKYAR’ı tanıtan, etkinlikleri anlatan bir kitabın içinde bağıs yapanın hitabı ve anısı hazırlanan kisinin özgeçmisi de yer almaktadır.

Günün 24 saatini ve hafta sonlarını yatılı okulda geçiren çocuklara okuma alıskanlığı kazandırma, okumayı sevdirme amaç ediniliyor. Kütüphanede ders kitapları bulundurulmuyor. Hikaye, siir kitaplarının yanısıra bilim ve teknik içerikli kitaplar da kütüphanede yer alıyor. Türk masallarından, Türk yazarlarından çok çesitli popüler kitaplara kadar, dünya klasikleri çocuklarımızın hayatlarına renk katıyor. Öğretmenlerimizi de unutmuyoruz. Onlar içinde 25-30 civarında çocukların eğitimiyle ilgili kitaplar raflardaki yerlerini alıyor. Kitapları seçen ekip çocuklardan, öğretmenlerden, yazarlardan ve anne-babalardan olusuyor. Kitapları seçerken içlerinde politik herhangi bir görüsün olmamasına son derece özen gösteriliyor. Bu satın alınan kitaplara ek olarak İLKYAR olarak imkanlarımız ölçüsünde kütüphaneye kitap yardımı yapıyoruz. Bir anı kütüphanesinin kurulması yaklasık 1400€’na (1800$, 2750TL) mal oluyor. 2010 Haziran itibarıyla 334 anı kütüphanesi kurduk. Bağıs sahiplerine tesekkürlerimizi sunuyoruz. Sitemizde anılan ve bağısçıların listesi yer almaktadır, www.ilkyar.org.tr .

Oyuncak Odası

Oyuncak odaları genellikle oyuncakların konulabileceği ve öğrencilerin kolaylıkla oynayabileceği fiziksel bir mekan ayırabilen okullarda kuruluyor. Yatılı okullarda 6-7 yaslarında okula baslayan çocuklarımız için kurulan oyuncak odaları, yasları daha büyük ama oyun oynamamıs çocuklarımızın kullanımına da sunulabiliyor. Büyük çocuklara yönelik de stratejik oyuncaklar bu kapsamda satın alınıp, çocukların hem haftasonlarını eğlenceli geçirmeleri, hem de gelismeleri sağlanıyor. Oyuncaklar alınırken oyuncakların sağlam, kaliteli, kullanıslı, eğitici-öğretici olmasına dikkat ediliyor. Bir oyuncak odasının kurulması yaklasık 600€’ a mal oluyor. Bu bağısı yapanın ismine oyuncak odasında bir anı çerçevesi bırakılıyor, İLKYAR kitabında anı bilgileri ve çocuklara hitabınız yer alıyor.…

Her Çocuğa Bir Kitap

Gidilen her okulda her çocuğa bir Tübitak popüler dizi kitabı hediye ediliyor. Hediyeler verilirken çocukların yaslarına, seviyelerine uygun olmasına özen gösteriliyor. Her okulda yaklasık 500 çocuk olduğu düsünülürse yaklasık maliyet 1000€ civarında. Bu kitaplarda anı kütüphanesindeki kitaplar gibi adınıza mühürlenebilir.

Başarılı Çocuklara Ödüller

Yine her okulda basarılı öğrencilere ödüller veriliyor. Etkinlikler sonrası sınıf birincilerine, ikincilerine, ve üçüncülerine özel hediyeler, kırtasiye malzemelerinden olusan ödüller dağıtılıyor. Her okulda 30 çocuğa, 10 çanta ile kitap, diğer kırtasiye malzemelerinin toplam maliyeti 300€’ u buluyor.

Toplam Proje Gideri - Bir YİBO İçin

Bir yatılı okulun tüm proje giderini karşılamak istiyorsanız toplam maliyet 3900€’dır(7500TL). Tüm proje isminize gerçekleştirilecektir… 36 projemizin tamamının giderleri bağışçılarımızca karşılandı, kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bağışçılarımız akademisyenler, okullar, bölümler, internet grupları,şirketler, şirket çalışanları, hastane/sağlık merkezi çalışanları sanatçılar ve konferans katılımcılarından bir yakını, bir büyüğü anısına bireysel olarak destekleyenler...

Anı destekleri verenlerin listeleri sitemizde (www.ilkyar.org.tr) mevcuttur.

Diğer Yardımlar - Okul Başına

Strateji oyunları (çesitli, 160€), Satranç takımları (5 adet, 60€), toplar (8ad, 50€), miny. kale ve ağ (50€), org (100€), Flütler (10adet, 20€) origami kağıtları (30€), Dıs etkinlik malzemesi, ipler, frizbiler, uçurtmalar.. (50€)..

İLKYAR Bağış Hesapları

İş Bnk. ODTÜ Şb. (4229) 706968 TL -- IBAN:TR26 0006 4000 0014 2290 706968 TLDaha önce gittiğimiz okullardaki öğrencilerin gelişimine şahit olsanız, bu güzel, güzel olduğu kadar da şehirlerde artık karşılaşamadığımız masumiyetteki çocuklara yapılan yardımların herşeyden daha önemli olduğunu takdir edebilirsiniz.

Sıcak temaslarla Edirne'den Ardahan'a, Yüksekova'dan Bababurnuna, Yayladağı ve Cizre'den Sinop'a ülkemizin herbir köşesindeki güzel çocuklara erişiyoruz. Haziran 2010 itibarıyla 297 YİBO etkinliği yaptık. 33 senedir süren Yardımlarımız ise Türkiyenin her köşesindeki –2 bini aştıktan sonra sayısını takip edemediğimiz kadar çok- köy okullarına erişmekte… Özellikle kız çocuklarına burslar vermekte... 23 Nisan ve Yaz Kamplarında çocukları, öğretmenlerini Ankara’da ve İstanbul’da ağırlamakta, özel desteklerle özel projeler gerçekleştirmektedir(Örneğin 7 köy çocuğunun BOA desteğiyle 10 gün Japonya’da misafir edilmesi, Minik Öğretmenler Projesi, Özel Günler Projesi, Geleceğe Mektuplar Projesi)

İLKYAR’ın gerçekleştirdikleri yardım iletmenin çok ötesindedir.
Hiç bir kira, personel, huzur hakkı gibi gideri bulunmayan İLKYAR’ı yakından tanıdığınızda sizlerin de görev alacağına inanıyoruz.

   
İLKYAR - İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı
Sitedeki İçerik İzinsiz Kullanılmaz. Tüm Hakları Saklıdır.
©2008 İLKYAR Ekibi Tarafından Hazırlanmıştır.